SUYUN TANIMI | SU ARITMA | SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ | SSS
İçme Suyu Arıtma | Evsel Su Arıtma | Endüstriyel Su Arıtma | Deniz Suyu Arıtma | Yüzey Suyu Arıtma | Atık Su Arıtma

Haber - 1

Denizli ili ilçe Kaymakamlığına bağlı 23 köyün içme suyu Arıtım Sistemleri başarıyla devreye alındı.

29/06/2013

Haber - 2

Grand Yazıcı Otel Marmaris 18 m3 / saat Filtrasyon Sistemi Revizyonu yapıldı.

13/06/2013

Haber - 3

İzdemir Enerji A.Ş. 50 m3/gün Kullanma ve Kazan Besleme Suyu sistemi başarıyla devreye alındı.

01/03/2013

Haber - 4

Vatanseven Hastanesi 100 m3/gün ,genel Kullanma Suyu Sistemi Revizyonu tamamlandı.

12/02/2013

Haber - 5

Ege Gaz A.Ş. 200 Ton / Gün Genel Arıtma Sistemi

12/01/2013

Haber - 6

Konfor Öğrenci Yurdu 30 m3 / gün Arıtma Sistemi başarıyla devreye alındı.

04/09/2012

Haber - 7

ŞİŞECAM Asmaş Proses ve içme su arıtma sistemleri için ilave ekipmanlar yapılmış, sistem kapasitesi artırılmış Ve gerekli revizyonlar yapılarak sistemin çalışma verimliliği artırılmıştır.

12 Nisan 2011

Haber - 8

Foça Eğitim Komutanlığı 10 Ton/Gün Arıtma Sistemi devreye alındı.

22/05/2012

Haber - 9

Menemende büyükbaş besi çiftliği için 25 Ton/Gün R.O. Arıtma Kuruldu.

24/01/2012

Haber - 10

MİLAS TAVUK ÇİFTLİĞİ 140 bin kapasiteli kanatlıların içme suyu arıtma sistemleri başarıyla devreye alınmıştır.

Alınan Sonuçlar;

Kanatlılarda mortalite (ölümler) azalmış fark edilir kilo artışları görülmüştür. Mühendis arkadaşlarımızın hassasiyetle sonuçlandırdıkları projeleri için teşekkür ederiz.

8 Ekim 2010Teknoloji

Yüksek tuzluluğa sahip deniz sularının arıtılması konusunda yeterli deneyime sahip olan sektörün lider kuruluşlarından Optus Mühendislik deniz suyu arıtımında Ters Ozmoz (Reverse Osmosis) arıtım teknolojisini kullanmaktadır. Sistemlerimiz yüksek kalite standartlarında müşteri ihtiyacına uygun kapasitelerde, proje imalat, taahhüt, montaj ve devreye alma hizmetleriyle birlikte sunmaktadır..

Deniz Suyu Ters Osmoz Sistemleri (Desalinizasyon) mevcut tatlı su kaynaklarının yetersiz kaldığı ve deniz suyu kullanımının gerekli olduğu durumlarda (gemiler, siteler, oteller, hastaneler, tatil köyleri, belediyeler, endüstriyel tesisler vb.) tatlı su temininde vazgeçilmez olan sistemlerdir.

Deniz suyu, su alma yapısına göre yada kıyıdan açılan bir kuyu vasıtasıyla doğal olarak filtre edildikten sonra bir ham su deposunda toplanır. Ham su, ters osmos ünitesine girmeden önce mevcut membranları korumak ve için bir takım filtrelerden uygun filitrasyon hızında geçirilerek ön arıtma işlemi yapılmalıdır. Ayrıca membran öncesinde suya, iyon ve minerallerin çökelmesini engelleyecek hidroklorik asit, iyon ve minerallerin yapışmasını önleyecek antiskalant dozajları yapılır. Böylece membranların performansı optimum seviyede tutulur.

Gerekli durumlarda sistem çıkışında pH dengeleme ve korozyon önleyici kimyasal dozajları yapılır. Sistem tüm ekipmanları kontrol edecek şekilde tasarlanmış bir PLC tarafından yönetilir, insan müdahalesine gereksinim yoktur.

Deniz Suyu Ters Osmoz Sistemleri  yüksek teknolojiye sahip sistemlerdir. Elektrik tüketimleri fazla olduğundan Ters ozmos tasarımına özel seçilen enerji geri kazanım sistemleri (energy - recovery) kullanılmaktadır. Böylece enerji tasarrufu sağlanarak işletme maliyetleri büyük oranda düşürülmüş olur.

Ayrıca frekans konvertörlü pompalar kullanılarak sabit basınçta sabit debi elde edilir. Sistemler, deniz suyunun korozif etkisine dayanıklı antikorozif malzemeler kullanılarak üretilmektedir. (904L paslanmaz çelik,dubleks vb.)

Optus Mühendislik deniz suyu arıtma sistemleri çıkış suyu kalitesini Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından belirlenen içme suyu kalite standartlarına uygun hale getirmektedir.© Optus 2014